Հանձնաժողովի նիստի օրակարգում սպորտին առնչվող եւ աշխատանքային խումբ ձեւավորելու հարցերն էին
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 4-ին Մխիթար Հայրապետյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանի եւ Արսեն Ջուլֆալակյանի հեղինակած «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրինագծին: Առաջարկվում է տարբերակել բուն մարզական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունները, հաստատել հավաքական թիմի կազմավորման, թիմի կազմում ընգրկվելու որոշ չափանիշներ:
Հիմնական զեկուցող Արտակ Մանուկյանը նշել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընդունվել են ՀՀ կառավարությունից ստացված առաջարկների մեծ մասը. դրանք մասնավորապես վերաբերել են օրինագծում որոշ հասկացությունների հստակեցմանը: Նշվել է, որ պատգամավորների կողմից առաջարկներ չեն եղել:
Մխիթար Հայրապետյանի տեղեկացմամբ՝ Կառավարության ծրագրով ամրագրված՝ գործադիրը նպատակ ունի խթանելու հայրենադարձությունը եւ նպաստելու Հայաստանում սփյուռքահայերի ինտեգրման գործընթացին: Հաշվի առնելով վերոնշյալը եւ առաջիկայում Հայրենադարձության մասին ստեղծվելիք նոր օրենքի նախագիծը՝ հանձնաժողովը ձեւավորել է աշխատանքային խումբ, որը կհանդիպի Հայաստանի եւ Սփյուռքի գիտական ու մասնագիտական շրջանակների եւ հայրենադարձ ընտանիքների հետ:

Items Concerning Sport and Forming a Working Group on the Agenda of the Committee Sitting
On September 4, the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport moderated by Mkhitar Hayrapetyan endorsed the bill envisaging amendments and addenda to the law on Physical Culture and Sport authored by the deputies of the NA My Step Faction Artak Manukyan and Arsen Julfalakyan.
The key speaker Artak Manukyan noted that the great part of the proposals received from the RA Government was accepted from the first to the second reading.
According to Mkhitar Hayrapetyan, the executive body affirmed by the programme of the Government has a goal to boost the repatriation and promote the integration process of Diaspora Armenians in Armneia. Taking into consideration the abovementioned and the new draft law to be created on Repatriation, the Committee formed a working group. The latter would meet with the scientific and professional circles of Armenia and Diaspora and repatriated families.